Embed

ZENCEFİLİN YARARLI ÖZELLİLERİ

 

 


 

 

Botanik açıklaması

 

Botanik açıklamasıBotanik açıklamasıBotanik açıklamasıBotanik açıklaması

Zencefil (Zingiber) - zencefil ailesi (Zingiberaceae) çok yıllık otsu bir bitki cinsi. Bu inanılır Latince adı «Zingiber» "boynuzlu root" olarak Sanskritçe çevrilmiştir.

Vatan zencefil bir Batı Hint Adaları ve Güney-Doğu Asya. Doğada vahşi uzamaz. Onun Japonya, Çin, Batı Afrika, Vietnam, Brezilya, Arjantin, Jamaika subtropikal ve tropikal bölgelerde yetiştirilmektedir. Ve aynı zamanda bir bitki bahçesi, ya da kapalı olarak yetiştirilir - sıradan tencere veya kutular içinde.

Zencefil pullu 1-1.5 m çiçek sapları bir yüksekliğe ulaşan, ereksiyon, kamysheobraznye, yuvarlak sapları vardır. Sivri uçlu, alternatif, tüm, hançer bırakır. Çiçekler turuncu-sarı veya kahverengi bir başaklı pisipisi toplanır. Meyve - üç taraflı kutusu. Rizomlar etli yuvarlak formu palchatorazdelennyh adet ve form lifli kök sistemi vardır.

Zencefil yetişen deniz seviyesinden 1500 m yükseklikte, genellikle sıcak ve nemli iklimlerde ve çeşitli tarımsal-iklimsel koşullar altında büyüyebilir yapabiliyor. Humus büyük miktarda içeren bir yumuşak balçık, büyümek için en iyi toprak.

Zencefil yumru ile yayılır , bu kökleri için "gözleri" (2.5-5 cm) ile küçük parçalara ayrılır. Nisan-Mart arası dikti.Yapraklar sararmaya ve düşmek başladığında 6-10 ay sonra, iklim koşullarına bağlı olarak, kazın.

Kökleri iki tipi vardır - beyaz zencefil , ve siyah . Siyah Zencefil sadece kabuk kökleri temizleyerek süre değil, kaynar suyla haşlanma ve için beyaz zencefil kökleri bir fırça ile temizlenir ve 6 sülfürik asit veya çamaşır suyu% 2 solüsyon silin h cilt rizomlar çıkarıldıktan sonra. Bu yıkama ve kurutmadan sonra soyulmuş kökler, tebeşir ovmak bu olur. Siyah Zencefil ("Barbados") göre güçlü bir kokusu ve yakıcı tadı vardır beyaz ("Bengal") gibi kokuları işleme tanımlanan zencefil, kaybolur. Her iki tür de güneş kurutulur. Bakılmaksızın türlerin, zencefil açık sarı renkli Kırılma.Genç rizom beyaza yakın, ama zaman içinde, eski kök, daha bir mola sarı olur olur. Tadı tatlı ve baharatlı zencefil olduğunu. Nihayet kurutulmuş kök kalınlığı 12 cm'ye ulaşabilir - 2 cm Verim, kuru ürün ıslak ağırlığının% 15-25 olduğunu.

Zencefilin kimyasal bileşimi

Ginger birçok besin içerir, ana olanlardır: asparagin, alüminyum, kalsiyum, kaprilik asit, krom, kolin, katı yağlar, lif, demir, germanyum, linoleik asit, manganez, magnezyum, oleik asit, nikotinik asit, fosfor, silikon, potasyum, , sodyum, vitamin C

Toz zencefil kökü 100 g içerir:

Besleyici maddeler (d):

Mineraller (mg):

Vitaminler (mg):

Protein - 9.2

Mg (magnezyum) - 184

C (askorbik asid) - 12

Yağlar - 5.9

F (fosfor) - 148

B1 (tiamin hidroklorür) - 0,046

Karbonhidratlar - 70.9

Ca (kalsiyum) - 116

B2 (riboflavin-mononükleotid) - 0.19

Fiber - 5.9

Na (sodyum) - 32

B3 (niasin, nikotinik asit) - 5.2

 

Fe (demir) - 11.52

A (retinol asetat) - 0015

 

Zn (Çinko) - 4.73

 

 

K (potasyum) - 1.34

 

Özel ekşi ve baharatlı aroması zencefil kökü% 1-3 içerik olduğu için esansiyel yağ ağırlıklı köksapı yoğunlaşmıştır.Onun ana bileşenleri: tsingiberen (zingiberen) - 70 kadar%, nişasta -% 4, gingerol -% 1.5, kamfen, linalol, gingerin, phellandrene, bisabolen, borneol, sitral, sineol, şeker ve yağ.

Yakıcı tadı zencefil kökü fenolopodobnoe madde gingerol verir. Zencefil ayrıca treonin, triptofan, Leysin, fenilalanin, metionin, valin, ve diğerleri gibi tüm amino asitler, içerir.

İkinci parça bitkiler

Zencefil - Bitkinin kullanılan kısımları

Pişirme ve bir çare olarak bir baharat olarak halk ilacı kullananzencefil kökü .

Bir çekiç veya zencefil birası için bir ekstre olarak, çikolata içinde kalmış veya şekerle yumru adet şeklinde: Çevrimiçi birçok zencefil çeşit bulabilirsiniz. Zencefil, diğer baharatlar ile iyi gider ve karışımı bir parçasıdır, "köri". Hafif bira daha yüksek sınıflarda eklenir. Genellikle zencefili bir çekiç formunda bulunur. Zemin zencefil kökü grimsi-sarı kırçıllı toz gibi görünüyor. Bu kapalı bir paket içinde olmalıdır tutun.

Tıp alanında, uygulanabilir: Saflaştırılmış, kuru toz formunda kökü (250-500 mg), kaynatma veya infüzyon, kurutulmuş kök homeopatiyi tentür kullanılır.

Zencefil Faydalı özellikleri

Zencefil - Bitkinin kullanılan kısımları

Zencefil tat ve tıbbi özellikleri benzersiz bir kombinasyonu var, bu kombinasyonlar, başka baharat yok. Hatta bazen tanınan şifalı bitkilerin yararlı özellikleri onu aşağı vardır. bir çare olarak, zencefil yararlı özelliklerinin uzun bir liste var:

 • Bu, antispazmodik, gaz giderici, afrodizyak, şifa, terletici, tonik, antibakteriyel, choleretic, anti-bakteriyel aksiyon emici, analjezik, antipiretik vardır.
 • Bu güçlü antioksidan ve sahip sakinleştirici etkisi ,bağışıklık sistemini güçlendirir , zararlılara karşı iyi bir koruma, bakterilerin büyümesini yavaşlatır, için kullanılırparaziter hastalıklar .
 • Zencefil ile Gıdalar kolay olur, daha iyi emilir ve biraz keskin, baharatlı lezzet alır.
 • Bu, bütün vücudu besleyen bir var üzerinde yararlı etkisi sindirim sistemi . Küçük miktarlarda yiyecek zencefil sistematik kullanımı, iç ısı iştah artmaktadır sindirim ve mide suyu oluşumunu uyarır, mide salgısını arttırır, hazımsızlık, etkin, mide ülseri geğirme.
 • Ile etkili soğuk algınlığı : Soğuk , grip , öksürük, akciğerlerde durgunluk, sinüzit ve boğaz ağrısı için çok iyi bir balgam söktürücü etkisi ve iyi demlenmiş toz kökleri sıcak bir gövdeye sahip.
 • Ginger - birçok için mükemmel bir ilaçtır deri hastalıkları ve alerji , yanı sıra astım .
 • Bu çeşitli etkilidir midesinde ağrıları , bağırsak böbrek ve safra koliği.
 • Bunun için kullanılan gaz durdurmak için, ishal ve hayvan zararlı etkilerini nötralize etmek için zehirleri , aynı zamanda kullanılan mantar zehirlenmesi için .
 • Miktarını azaltır kolesterol kandaki.
 • Bu hafif bir sahiptir müshil .
 • Neden olduğu ağrıyı azaltır eklem hastalığı , kullanılan romatizma , artrit ve artrit, ödem, burkulma, kas ağrısı.
 • Zencefil kökü soyma vardır diüretik etkisi ve tükürük üretimini uyarır.
 • Kaldırmak sağlar krampları sırasında menstruasyon.
 • Mükemmel bir araçtır zihinsel veya fiziksel yorgunluk stres aşmak ve gençleştirmek yardımcı olacaktır.
 • Onun için de kullanılabilir sarılık ve felç .
 • Uyarır tiroid bezi .
 • Geliştirir serebral kan akımı , kan damarları güçlendirir ve öğrenme ve hafızayı güçlendirir, kan basıncını düşürür , tedavisinde yardımcı olur ateroskleroz .
 • Zencefil ile ilgili çok etkilidir yaşlanma , organizmanın, ek olarak, ona yardımcı gücünü artırmak , tedavisinde yardımcı olur , kısırlık rahim ve tonunu artırır cinsel uyarılma .
 • Bu için en iyi çaredir toksinler , vücut ve zehir sonuçta çeşitli hastalıklara yol açan tüm organizmayı, hücrelerinde biriken kötü sindirilmiş gıda artıkları,.
 • Bir çok popüler kullanımı kilo kaybı için zencefil de metabolizmayı hızlandırmak için eğilimindedir çünkü.
 • Bu karşı etkili olduğu hastalığın "deniz" (bu sadece bulantı, ancak baş dönmesi, halsizlik alır), aynı zamanda belirtileri rahatlatmak için kullanılır gebelikte toksisite .
 • Önlenmesi için yararlıdır kanseri ve habis tümörlerin oluşumu .
 • Eğer taze zencefil kökü yedikten sonra çiğnemek ise, uzun bir süre nefesinizi taze yapacak ve bir dizi teslimoral kavite problemleri .
 • Zencefil ifadesi kolaylaştırmak için kullanılır otlar diğer yararlı özellikleri toplama.
 • Zencefil yağı kullanılan kozmetik ve aromaterapi .
Zencefil ile tedavi

Zencefil ile tedavi

Burada çeşitli hastalıklar ve rahatsızlıkların tedavisinde zencefil kullanarak bazı popüler tarifler şunlardır:

 • Mürver çiçeği, civanperçemi ve nane, zencefil suyu için kullanılan karında şiddetli ağrı giderilmesi .
 • Zencefil küçük bir parçası olacak ağız ve boğaz korumak .Bu, cildi temizlemek ve ağzınızın emmek koymak küçük bir dilim, karıncalanma hissi kesmek gerekir. Ne zaman azaltılmış bir dilim lokma esansiyel yağlar ve tıbbi maddelerin etkisi.
 • Su (hamuru elde) veya rendelenmiş zencefil ile karıştırılmış toz zencefil uygulanan kompres olarak ağrı lokalizasyonu sitede. Bu neredeyse ortadan kaldırır ağrı tüm , zencefil tarafından kullanılan baş ağrısı , sırt ağrısı ve kronik romatizma.
 • Eğer biraz da tuz ekleyerek, limon suyu ile taze rendelenmiş zencefil kökü bir çay kaşığı yemekten önce yerseniz, vücudunuz için oldukça kolay bir yemek sindirimi ve buna ek olarak, toksinlerden kurtulmak için .
 • Ne zaman bir diş ağrıyan diş üzerine koymak için zencefil iyi çiğnenmiş parçasının ağrıyı azaltmaya yardımcı olabilir. Ona çok hoş bir koku olacak gelen O, aynı zamanda zararlı mikropların yok, ve olacaktır.
 • Kas ağrıları ve yorgunluk çok iyi zencefil banyosu. Bir litre su bunu yapmak için toz zencefil 2-3 yemek kaşığı ekleyin, banyoya suyu dökün, ardından yaklaşık 10 dakika kaynatın ve bir pokipyatit getirmek. Zencefil banyosu rahatlatır ve kas ağrıları hafifletir.
 • Sıkıştır arkasında iyi ve hızlı bir şekilde ağrıyı hafifletir. kompres hazırlamak için 2 çay kaşığı toz zencefil, biber 0,5 çay kaşığı, "biber", zerdeçal, bir çay kaşığı alın ve ılık su ile karıştırıldıktan gerekir. Isınma, pamuklu bez koymak, bamteli üzerine koydum ve düzeltin. Böyle bir bileşimi de uygulanabilir eklem sadece su ile ve bir de-ısıtılmış sıvı yağ (tercihen susam veya hardal) ile karıştırılır edilmemelidir.
 • Hastalıktan ve gelen tutması araçlarda çok yardımsever resepsiyon öncesinde ya da yolculuk sırasında 30 dakika çay veya maden suyu zencefil (0.5 çay kaşığı) 1-1.5 g. hamile kadın zayıf zencefil çayı başarıyla atılmasına yardımcı olur mide bulantısı için .
 • Içeriğini çekmek için kaynatın , bir hamur su ile zerdeçal, zencefil, yarım tatlı kaşığı karıştırın ve sonra haşlayıp Oluşan macun uygulayın.
 • Eğer mide bulantısı , beyaz yoğurt ve yarım su bardağı su yarım fincan karıştırın karışımı toz hindistan cevizi ve zencefil dörtte bir çay kaşığı ekleyin.
 • Nereden Hemoroid aloe ve zencefil ile tedavi edilebilir. Toz zencefil küçük bir tutam 2 kez tüm semptomların ortadan kaybolması bir gün önce olan aloe suyu ve bir çay kaşığı almak gerekir.
Zencefil kullanım için Kontrendikasyonlar

Zencefil kullanım için KontrendikasyonlarTedavisinde zencefil uygulayın ve yemek hazırlama olası komplikasyonları önlemek için dikkate kontrendikasyonları alarak yapılmalıdır. Aşağıdaki hastalıklara sahip olanlar için zencefil terk etmelidir:

 • bir mide ülseri;
 • divertikülozis;
 • divertikülit;
 • hamilelik;
 • emzirme;
 • safra concrements;
 • duodenal ülser;
 • yüksek ateş;
 • reflü;
 • mide-bağırsak hastalığı;
 • ülseratif kolit .
Yan etkileri

Ishal, bulantı, kusma, alerjik reaksiyonlar: zencefil Doz aşımı halinde gibi negatif ya da yan etkileri olabilir. Semptomatik - Durdurulan, tıbbi tedavi olmalıdır.

Ilaçlar ile etkileşim
 • Zencefil antidiyabetik ilaçların etkisini artırabilir.
 • Antikoagülan (prostasiklin agonisti) tarafından fon Able.
 • Kalp ilaçların etkilerini artırabilir.
 • Beta-adrenerjik reseptörlerini bloke eden ilaçların etkisini azaltır.
 • Dengeleyerek veya hipokalemi riskini arttırır antiaritmik ilaçlar tepki;
 • Aritmi riski kas gevşeticiler depolarizan etkileşim, artırır;
 • Bu antihipertansif ilaçların etkisini düşürmek ve sempatomimetikler ile kombine edildiğinde hipertansiyon olasılığını artırır olabilir.
 • Nitrat ve araçlar kalsiyum kanal blokeri önler.
Yemeklere zencefil kullanımı

Zencefil hoş bir aroma ve özel bir tadı vardır ve bir yemek hazırlama değerli ürün . O nefis tadını çorbalar, özellikle sebze, meyve, tavuk suyu doldurur. Bu belli bir tahıl hazırlanmasında kullanılır. Genellikle suşi yapımında kullanılan ev yapımı sosis, pate, deniz ürünleri, peynir, terbiye vardır. Zencefil haşlanmış ya da ızgara dana eti lezzetini artırır, kuzu, dana, tavuk, domuz eti, hindi, ördek, sebze güveç, (kabak, biber, salatalık, patlıcan, domates vb) sebze dolması, mantar yemekleri. Bu meyve kompostosu (özellikle kabak ve armut) alımlarında kullanılan ve diğer içeceklerin hazırlanması, Soslar ve soslar çeşitli koymak çay elit türlü kabaklar konserve için kullanılır, kavun, karpuz, salatalık, eklenir. Reçel, şekerleme, meyve şekerlemesi, reçel yapımında kullanılan zencefil kökü şekerlemesi. Ayrıca pişirme zencefilli ekmek, kek, çörek, kurabiye, çörek, bisküvi, zencefilli için kullanabilirsiniz. Alkol endüstrisinde, zencefil kökü zencefil birası, yumruklar ve acı likör üretiminde kullanılır.

Standartlar yemekleri zencefil imi
 • içinde balık ve et , pişirme işleminin sonunda önce 20 dakika boyunca 0.2-0.5 g - Porsiyon başına yemekler
 • içinde tatlılar, meyveli içecekler ve diğer tatlı yemekler - yemek bitmeden 2-5 dakika porsiyon başına 0,3 gram;
 • hamurda - 1 kg başına 1 g, karışım içinde hamur koymak;
 • in soslar - Isıl işlemden sonra.
Zencefil turşusu

Zencefil turşusuBugün i&c

Yorum Yaz
Bu içeriği paylaşın!
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !